DOLAR 7,9016
EURO 9,3228
ALTIN 486,318
BIST 1178,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü


ZedLife


ZedLife

Öztunç: İlk Bakışta Güzel Ama İşin Aslı Pek De Öyle Değil

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ “Çevreyi koruyoruz diye sundukları teklif, denetimsizleştirmeye, yandaşları zenginleştirmeye, ÇED raporunu kaldırmaya yönelik” dedi.

Öztunç: İlk Bakışta Güzel Ama İşin Aslı Pek De Öyle Değil
YANSAN
13.10.2020
1
A+
A-

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ “Çevreyi koruyoruz diye sundukları teklif, denetimsizleştirmeye, yandaşları zenginleştirmeye, ÇED raporunu kaldırmaya yönelik” dedi.

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini inceledikleri ve değerlendirme raporu hazırladıklarını ileten ÖZTUNÇ: Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulma amacı, bisiklet gibi ulaşım araçlarının yaygınlaştırılmasına ilişkin maddeler yönünden teklifi olumlu buluyoruz. Ancak, her zamanki AKP’nin yaptığı hiçbir güzellik bedelsiz olmuyor” yorumunda bulundu.

Faaliyet Alanı Dışını da Denetleme Yetkisi Verilmek İsteniyor

ÖZTUNÇ, “Depozito sistemini denetlemesi beklenen ajansa, Çevre Kanunu’nda kamu kurumlarına verilen denetim yetkisi de verilmek isteniyor. Bu ajansın başkanı, yönetim kurulu, danışma kurulu kimlerden oluşacak belli değil. Ajansın danışma kurulunda özel sektör temsilcileri olacak. Böyle bir oluşuma kamusal denetim yetkisi verilmesi kabul edilemez” dedi.

Ajansın Yönetiminde Kim Olacak Belirsiz

Teklifte ajansın yönetim kurulu ve başkanının hangi kriterlere göre seçileceğinin belli olmadığını ileten ÖZTUNÇ, “liyakat esaslarına aykırı olarak belirlenecek kişiler ajansı yönetebilir.  Bu kişilerin yükümlülükleri, ajansın faaliyeti konusunda ticaret yasağı vb. sayılmamıştır” dedi.

Ajansın Mali Destekleri Eşitsiz Uygulamalara Yol Açabilir

Ajansın bir iç denetim organının olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu aktaran ÖZTUNÇ, “Bu denetimsizlik ortamında ajansın bütçesi sadece AKP’li belediyelere aktarılabileceği gibi yandaş eğitim kurumları ve diğer kuruluşlara aktarılabilir dedi.

ÇED Raporu Hazırlama Yükümlülüğü Kalkacak Mı ?

Teklif ile tüm projeler için ÇED Olumlu kararı alınması koşulu aranacak, sonraki süreçte ÇED Gerekli Değildir Kararı verilmeyeceğini aktaran ÖZTUNÇ “Düzenleme bu yönüyle kulağa hoş geliyor. Ancak, değişiklikler yürürlüğe girerse Çevre Kanunu’nda “ÇED raporu” bir ibare yer almayacak. Sayıştay, firmaların ÇED raporu hazırlamamak için hangi hilelere başvurduğunu tespit etmişti. Değişiklik teklifiyle ÇED raporu hazırlanmayacak, ÇED Başvuru dosyası üzerinden ÇED Olumlu kararı verilecek.  Böyle bir ihtimalde, halkın katılım toplantıları, halkın ve komisyon üyesi kurumların sürece dair itirazlarını paylaşabileceği İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısı gibi aşamalar gerçekleşmeyecek” dedi.

Gündoğdu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.