Bakan Kasapoğlu Kütahya’da
22.10.2022 - 13:16 | Son Güncelleme: 2022-10-22 13:19
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, '2023'e Doğru Şehir Buluşmaları' kapsamında Kütahya’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ‘’Ülkemizi bir uçtan diğer uca birbirinden kıymetli dünyanın en modern tesisleriyle donatacağız, Türkiye 100 yılının en önemli aktörü de gençler olacak’’ dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, '2023'e Doğru Şehir Buluşmaları' kapsamında Kütahya’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Kasapoğlu gençlere olan güvenini vurgulayarak ’’ Daha güçlü Türkiye hedefine bizi götürecek düşünen, çalışkan, tüm dünyaya adalet ve vicdan penceresinden bakan Türkiye 100 yılının en büyük aktörü bir gençlik için tüm mücadelemiz bu yönde. İşte 21 yıl boyunca bu topraklardaki gençlerin daha donanımlı olması, daha güçlü bir şekilde yarınlara hazırlanması, çağın en modern, en nitelikli imkanlarına kavuşması için çaba gösterdik.

Öğrenim kredilerinin üzerindeki enflasyon farkı yükünü de gençlerimizin üstünden alıyoruz

Yurtlarımızdaki konfor, yurtlarımızda sağladığımız imkanlar... Bu yıl yurt ücretlerimize zam yapmadık. Şu farkımız var: Beslenme yardımını 750 liradan 1800 liraya çıkararak 2,5 misline yakın bir beslenme desteği artışı gerçekleştirdik. Türkiye'nin yurt altyapısında olduğu gibi eşsizliği, yeganeliği ortaya koyduğumuz burs ve krediler... Dünyanın en geniş kapsamlı burs ve kredi sağlayan altyapısı ülkemizde. 500 binden fazla gencimize burs, bir milyondan fazla gencimize kredi sağlıyoruz. Bu yıl önümüzdeki günlerde parlamentomuz yasalaştıracak. Kredilerin üzerindeki enflasyon farkı yükünü de gençlerimizin üstünden alıyoruz. Böylece öğrenim kredisi alanların sadece ana parayla birlikte bir ödemesi gerçekleşecek"dedi.

Bakan Kasapoğlu, bu ülkenin tüm evlatlarını kucaklayacak bir yaklaşımla, özveriyle, eğitimle ilgili öğrencilerin, gençlerin tüm sosyal, siyasal haklarıyla ilgili pek çok çabayı, gayreti ortaya koyduklarını belirtti.

Gençlerimiz bizim en büyük umudumuz

Bugün Türkiye'nin 207 üniversitesinin olduğunu anımsatan Bakan Kasapoğlu, şunları paylaştı:

"Karar alma süreçlerinde, sivil toplumda her yerde gençlerimizin ağırlığını bugüne kadar o katılımcı ruhu güçlendirme noktasında artırdık. Bundan sonra da yine aynı ruhla gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Ülkemizi bir uçtan diğer uca, birbirinden kıymetli dünyanın en modern tesisleriyle donattık. Kütahya'da 21 yıl önce 10 spor tesisi varken bugünkü spor tesisi sayımız 57 ve bu imzaladığımız protokoller, devam eden inşaatlarla 110'a yakın bir tesis en kısa sürede Kütahya'mızın hizmetinde olacak. Tabii kadın odaklı spor politikamız ve sporu sadece birkaç branştan ibaret görmeyen spor anlayışımızla yüzmeden okçuluğa, okçuluktan atletizme, jimnastiğe her alanda ideallerimiz var, gerçekleştirdiğimiz hedefler var. Sporcu sayımız Kütahya'da tam 18 kat arttı. Türk kadın sporcuların sayısı diğer ülkelerin katbekat önünde ve branşlaşmada çeşitlilikte daha önce sporcumuz dahi olmayan branşlarda artık zirveye oynayan bir Türkiye var. Gençlerimiz bizim en büyük umudumuz. Sadece yarınlarımız için değil, bugünlerimiz için de gençler büyük bir umut. İnanıyorum ki Türkiye 100 yılının en önemli aktörü de gençler olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğiyle, genç odaklı siyaset anlayışıyla Türkiye'nin gençleri hem bugünlere, hem yarınlara ve tüm dünyaya bilimde, sanatta, kültürde, sanayide, ekonomide ve sporda mühürlerini vurmaya devam edecekler"dedi.

Bakan Kasapoğlu, ülke genelinde spor alanında birçok yatırım yapıldığını, Kütahya'da yapılacak stadın temelinin bu sene içinde atılacağını ifade etti.

Bakan Kasapoğlu, bu yıl yeni stat temelinin atılması planlanan arazide inceleme yaparak,  Kütahya Valisi Ali Çelik'ten Akkent Mahallesi’nde  çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Kasapoğlu, uzun süredir yürütülen çalışmanın neticelendirildiğini söyleyerek yeni stadın yapılacağı bölgenin spora büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Bakan Kasapoğlu ; "Bulunduğumuz bu arazide inşa edilecek Kütahya'mızın yeni stadı, içindeki antrenman alanlarıyla, farklı spor salonlarıyla ve yanı başına inşa edeceğimiz spor alanlarıyla özellikle amatör sporu geliştirme noktasına büyük hizmet verecek. İnşallah projeyi bugün itibarıyla başlatıyoruz. Hem uygulama noktasında hem de diğer teknik noktalarda hızlıca mesafe alacağız. Bu stat Kütahya'mıza, bölgemize hitap edecek, yeni yıldızlar yetiştirecek, keyif dolu müsabakalara sahne olacak. Bölgemizi güçlü ve modern bir altyapıyla kavuşturacağız."

Kentteki programı kapsamında esnaf ziyareti de gerçekleştiren Bakan Kasapoğlu, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin (KSBÜ) yeni rektörlük binasının açılışına katıldı.

Daha sonra Kütahya Valiliği’ni ziyaret eden Kasapoğlu, Vali Çelik'ten kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

  • Beğen
YORUM YAZIN