Sağlığınız için bayramda beslenmenize dikkat edin!
11.04.2024 - 13:01

DİYETİSYEN SEVİM BİRCAN ÇETİN

 DİYETİSYEN SEVİM BİRCAN ÇETİN

Sağlığınız için bayramda beslenmenize dikkat edin!

Herkese Merhaba ben Diyetisyen Sevim Bircan ÇETİN  11 ayın sultanı Ramazan Ayını bitirmenin üzüntüsünü bir taraftan bayram geliyor sevincini yaşadığımız bugünlerde sizlere Ramazan Bayramında beslenme tüyoları ve nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında bilgi vermek istiyorum.

ÖĞÜNLERİNİZİ ATLAMAMALI VE GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜ KAHVALTIYI MUTLAKA YAPMALISINIZ

Bayram sabahı hafif bir kahvaltıyla güne başlamalısınız.  Yumurta, avokado, peynir, zeytin, tam buğdaylı ekmek, bol yeşillik ve mevsimine uygun söğüş sebzelerden oluşan bir kahvaltı tercih edebilirsiniz.

Öğün atlamamalı 2-3 ana öğün yapmalı ve aralarda sağlıklı ara öğün eklemelisiniz.

RAMAZAN AYI SONRASI YİYECEK MİKTARINIZI ANİDEN ARTTIRMAMALISINIZ

Ramazan ayı süresince arınmış sindirim sistemi ve metabolizmaya bir anda yüklenerek; mide şikayetleri, kan şekeri ve sindirim problemlerine neden olmamak için porsiyon miktarlarına dikkat etmelisiniz ve midenize fazla yük oluşturmamalısınız.

Besinleri iyi çiğnemeli yavaş yavaş, az ve sık sık tüketmelisiniz.

SIVI TÜKETİMİ İHMAL ETMEMELİSİNİZ

Havaların ısınmasıyla sıvı ihtiyacımız artmaktadır bu nedenle su tüketiminizi arttırmalısınız. Günlük en az 2,5-3 lt su tüketmelisiniz.

Bayram ziyaretleri sırasında çay- kahve tüketimine dikkat etmeli ve aşırıya kaçmamalısınız. Aksi takdirde tansiyon, çarpıntı, sindirim şikayetleri, kalp ve ritim bozukluklarına neden olabilirsiniz. Şekerli, gazlı ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, mineralli su, bitki çayı, ev yapımı ayran ve limonata tercih edebilirsiniz.

BAYRAMDA PORSİYON KONTOLÜNÜZÜ SAĞLAYABİLMELİSİNİZ

Bayramın vazgeçilmezi çikolata ve şeker miktarına dikkat etmelisiniz. İkram edilen tatlıları porsiyon kontrollü şekilde tüketmelisiniz ve yeri geldiğinde nazikçe reddetmeli hayır diyebilmelisiniz. Hamur işlerinden, ağır ve şerbetli tatlılardan olabildiğince uzak durmalı yerine sütlü veya meyveli tatlılar, şekersiz ya da az şekerli komposto/ hoşaf, sade dondurma, taze/kuru meyveler tercih edebilirsiniz.

Israrla tatlı tüketmek istiyorsanız ve herhangi bir kronik rahatsızlığınız yoksa porsiyon miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz. Sizler için bazı tatlıların ortalama kalori değerlerini aşağıda belirttim.

1 dilim baklava : 180 kalori

1 ince dilim güllaç :140 kalori

1 adet tulumba :85 kalori

1 adet şekerpare:135 kalori

Tatlı yedikten sonra kan şekerinizi dengelemek için bol miktarda su tüketmelisiniz.

FİZİKSEL AKTİVİTE İÇİN KENDİNİZE ZAMAN AYIRMALISINIZ

Hareketsiz kalmamaya özen göstermelisiniz günlük 30 dk hafif tempolu bir yürüyüş yapabilirsiniz, bayram ziyaretlerinize yürüyerek gidebilir asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz.

SEVDİKLERİNİZLE BERABER BOL NEŞELİ, YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEMENİN EKSİK OLMADIĞI, SAĞLIKLI MUTLU VE  ŞEKER TADINDA BİR BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEKLERİMLE RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN..

 

  • Beğen
YORUM YAZIN