SEMA KAVAK

SEMA KAVAK

aİLE

Geniş aile kavramı yerini anne, baba ve çocuktan oluşan çekirdek aileye bırakalı çok oldu. Böylece çocukların büyürken temas ettiği yakın insan sayısı da azaldı. Çalışan anne sayısı da artınca işin açıkçası doğurduğumuz ancak çok da biz gibi olmayan ya da kontrol edemediğimiz çocuklarla başbaşa kaldık.

Oysa ki, 0-3 yaş dönemi çocukların güvenli bağlanma için kritik dönemleriydi ve sonrasında kurulan ilişki ile geçirilen zamanın içeriğiyle doğru orantılı çocuklarımızda kendi yansımalarımızı görmemiz kaçınılmazdı.

Şimdilerde ise bakıcıların, kreş öğretmenlerinin yansımalarını görüyoruz. Burada da sevgi, şefkat, güven ve merhamet diliyle çocukla bağ kuranlarla karşılaşmışsanız ne mutlu. Ancak sınırlayan, örseleyen bir dille kurulan bağın sonucunda öfke nöbetleriyle, içe dönmüş sessiz çocuklarla baş başa kalma oranımız da bir o kadar yüksek.

İşte bu noktada evlilik kararı gibi anne baba olma kararının da doğru zamanda verilmiş olması çok önemli.

İlişki içerisinde karı koca birbirine karşı açık değil, saygılı değil, anlayış ve hoşgörüden uzak, iletişime kapalı, hatta şiddet içeriği ve madde bağımlılığı gibi durumların varlığında bir kez daha anne baba olmayı düşünmelidirler çünkü ilerleyen dönemde karşılarında duran çocuk, onları çok da mutlu etmeyecek. Çocuk, anne ya da babası gibi olduğunda, herkes kendi kusurunu görmeden direk karşı tarafa “senin çocuğun” suçlamasıyla ya da çocuğun kendisini varlığını suçlu kılmayla uğraşıyor olacak.

Oysa ki, karı koca olarak hayatı aynı evi paylaşırken bir ritm yakalayan eşler, anne baba olunca da aynı ritmi çocuk yetiştiriken de yakaladıklarında, sorun çözme becerisi gelişmiş, iletişime açık, merhametli ve gelişime açık çocuklara sahip olabilirler. Böylece karşılarında duran çocuk, işte benim çocuğum diyebilecekleri kadar kendilerine aittir ve bunun farkında olurlar.

Sonuç olarak bazı şeylerin olmuş olması için olmasından vazgeçilmeli… karı koca olmak, anne baba olmak için yeterli olmadığı gibi, anne baba olmanın da sahip olacağımız şeyin de bizden bir yansıma olacağını bilmekten ve bunun sorumluluğunu almaktan geçtiği unutulmamalı…

  • Beğen
YORUM YAZIN